Studio Tkaniny, firany i zasłony, rolety rzymskie, dekoracja okien

Włókna syntetyczne powracają do łask!

Tym z nas, którzy uwielbiają naturę i dobrze czują się tylko w lnach i bawełnie , trudno wyobrazić sobie nasze mamy i babki chodzące w nonajronach. Stuprocentowy, nie gniotący się ale i nie oddychajacy poliester w intensywnych kolorach i dużych wzorach, tak innych od powojennej bezbarwności i szarzyzny natychmiast zdobył popularność. Takie prawo zmieniających się czasów i mody w połączeniu z nowościami technologicznymi.

50 lat później syntetyki już nie są tym samym i nie powinny być uważane za te gorsze. Potrafią z wielkim powodzeniem naśladować naturę.

Uwielbiam na oknie niesforny nieco, cieniuteńki len w formie firanki. Zjawiskowo tez wyglada zasłona z czystej wełny, gdy suto namarszczana spływa fałdami spod sufitu. Obie tkaniny są higroskopijne. Len jest przewiewny ale jego włókna nie są w ogóle elastyczne, stąd jego duża podatność na gniecenie. Wełna grzeje i ma bardzo elastyczne włókna, trudniej brudzi się niż bawełna ale niestety nie jest odporna na rozciąganie. Gdy w powietrzu panuje duża wilgoć, 3 metrowe zasłony potrafią rozciągnąć się o kilka centymetrów. To duży kłopot dla wykonawcy, który ustalił z inwestorem długość zasłony pół centymetra nad podłogą.

Na pomoc tym wszystkim niefunkcjonalnym wadom natury przychodzi nowa technologia. To mieszanki różniących się od siebie właściwościami fizycznymi włókien! Włókna pozyskiwane naturalnie, mieszane z tymi w niełasce – syntetycznymi, powstającymi z ropy naftowej i jej pochodnych.

Len z niewielką domieszką syntetyku przestaje uporczywie się gnieść i wspaniale się prasuje. . a jego odbiór wizualny pozostaje niezmieniony.

To samo dzieje się z wełną, która dostając rusztowanie z poliestru ( nie więcej niż 10 – 15% ), włókna odpornego na rozciąganie, nie zmienia swojej długości.

Ale producenci tkanin poszli o wiele dalej!

Ostatnim naszym hitem sprzedażowym jest tkanina Smooth oferowana przez niemiecka firmę Zimmer i Rhode. Miękka i gładka, z luźnym splotem, na jedną nitkę wątku przypada jedna nitka osnowy. A skład? Trzy rodzaje włókna! Jest trochę natury. Wełna nadaje tkaninie miękkości. Wiskoza ( włókno sztuczne lecz pozyskiwane z surowca naturalnego czyli celulozy ), przypominajaca w dotyku jedwab, a właściwościami bawełnę powoduje iż tkanina układa się w cudownie proste fałdy i nie elektryzuje się. Sprężysty akryl ( syntetyk ) sprawia iż Smooth nie gniecie się, szybko schnie i łatwo się prasuje. Trzy włókna nawzajem podnoszace swoje zalety i niwelujące wady to nie wszystko. Kluczowy jest też szlachetny wyglad tkaniny. Naturalny, z dyskretnym połyskiem, w kilku wybarwieniach wyszukanej szarości, soli i pieprzu oraz złamanych ciepłych i zimnych bielach. To wspaniała tkanina do wnętrz minimalistycznych z dużą ilością nowoczesnej technologii.

Odrzućmy nieaktualne uprzedzenia i spójrzmy na nowe tkaniny z nowej perspektywy.

Smooth

Brak komentarzy
0

Polecane wpisy

Dodaj komentarz